info@antivirus-helpline-number.org

Güzel Diyar Gelibolu

Teknoloji Bilgisayar Oyunlar ve Daha Fazlası

Created with Sketch.

Güzel Diyar Gelibolu

Gelibolu Marmara bölgesinde bulunana Çanakkale boğazının güneyinde bulunan güzel bir bölgemizdir. Gelibolu bulunduğu konum bakımından oldukça önemlidir. Osmanlı döneminde gemi imalatı yapılan tersaneler bulunmaktadır. Ayrıca ticaretin yoğun olduğu bölgelerden biridir.Gelibolu’nun etrafı dağlarla çevrili olduğu için Gelibolu hava durumu günden güne değişmektedir. Kuzeydeki komşu illeri Tekirdağ ve Edirne doğusu Marmara Denizi ile çevrilidir.

Gelibolu Hava Durumu Ve İklimi

Ülkemizin Marmara bölgesinin güzel bölgelerinden olan Gelibolu’da ılıman bir iklim hakimdir. Bölge Ege bölgesi ile Marmara bölgesinin birleştiği yerde bulunduğu için iki bölgenin iklimini de yaşamaktadır. Hem Ege hem de Marmara bölgesinin iklim özelliklerini taşımaktadır. Gelibolu ile ilgili birçok bilgilere gelibolum.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Gelibolu ülkemizin genel mevsim döngüsünü taşımaktadır. Aralık ayında başlayan kız mart ayına kadar sürmektedir. Kış genelde ılıman olarak geçmektedir. Bu süreçte kış kar ve yağmur yaparak geçmektedir. Kar genelde çok fazla yağmamaktadır. En çok kar yağan yerde kar yerde bir ay durmaktadır. Gelibolu’da havalar Nisan ayında ılımaya başlar. Bu normal ve güzel bahar havası haziran başına kadar sürer. Gelibolu’nun havası nemli olduğu için bahar ayları yağmurlu ve sisli geçer.

Bu yağmur döneminin bitmesiyle beraber haziran da başlayan yaz sıcaklığı ağustos sonuna kadar sürmektedir. Yaz ayları çok fazla sıcak olmamakla birlikte genelde meltem rüzgarları vardır. Bu meltem rüzgarları havayı yaz, kış yumuşatır. Rüzgarın olmadığı dönemlerde hava sıcaklığı 35 dereceyi bulabilmektedir. Gelibolu’da sonbahar mevsimi ili bir yıl tamamlanmış olur. Ülkemizde genel olarak bütün bölgelerimizde olduğu gibi Gelibolu’da da sonbahar eylülde başlayıp kasım ayında bitmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir