info@antivirus-helpline-number.org

Kredi Puanınız Nasıl Hesaplanır?

Teknoloji Bilgisayar Oyunlar ve Daha Fazlası

Created with Sketch.

Kredi Puanınız Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanınız, kredi itibarınızın en önemli ölçütlerinden biridir. Puanınız ne kadar yüksekse, kredi verenler ve genç yaştakilere kart veren bankalar için riskiniz o kadar düşüktür. Kredi puanınızı neyin etkilediğini anlayarak, geliştirmek için adımlar atabilirsiniz.

Ödeme Geçmişi

Ödeme geçmişiniz, puanınızın 5’ini oluşturur. Bu, zamanında ödeme yapıp yapmadığınızı, ödemeleri ne sıklıkta kaçırdığınızı, faturalarınızın son ödeme tarihinin kaç gün geçtiğini gösterir. Zamanında ödeme oranınız ne kadar yüksekse, puanınız o kadar yüksek olur.

Kredi Kartı Borçlarınız

Kredi ve kredi kartları borçlarınız puanınızın 0’unu oluşturur. Bu, borçlu olduğunuz miktarın tümüne, sahip olduğunuz hesapların sayısına ve türlerine ve ne kadar krediniz olduğuna göre borçlu olduğunuz paranın oranına dayanır. Yüksek bakiyeler ve maksimize kredi kartları, kredi puanınızı düşürür, ancak zamanında ödeme yaparsanız daha küçük bakiyeler artırabilir.

Kredi Geçmişiniz

Kredi geçmişinizin uzunluğu, puanınızın ‘ini oluşturur. Zamanında ödeme yapma tarihiniz ne kadar uzun olursa, puanınız o kadar yüksek olur. Kredi başvurusunda bulunmaktan ve borç taşımaktan kaçınmak akıllıca görünebilir, ancak borç verenlerin incelemesi gereken kredi geçmişi yoksa bu durum puanınıza zarar verebilir.

Hesap Türleriniz

Sahip olduğunuz hesap türleri puanınızın ‘unu oluşturur. Taksitli krediler, konut kredileri, perakende ve kredi kartları dâhil olmak üzere çeşitli hesapların olması puanınızı artırabilir.

Hesap Faaliyeti

Son kredi faaliyeti puanınızın ‘unu oluşturuyor. Son zamanlarda çok fazla hesap açtıysanız veya hesap açmak için başvurduysanız, bu potansiyel bir mali sorun olduğunu gösterir ve puanınızı düşürebilir. Ancak, aynı kredileri veya kredi kartlarını uzun süredir kullandıysanız ve bunları derhal ödemişseniz puanınız zamanla artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir