info@antivirus-helpline-number.org

Yapay Zeka İle Çağ Atlamak

Teknoloji Bilgisayar Oyunlar ve Daha Fazlası

Created with Sketch.

Yapay Zeka İle Çağ Atlamak

Teknoloji alanında önü alınamaz bir şekilde ilerlemeler kat edilmesi ile beraber artık insan aklının sınırlarını zorlayan yapay zeka sahibi robotların ve makinelerin yapıldığı bir çağda yaşıyoruz.  Dünya genelini incelediğimiz takdirde yapay zekâ teknolojileri üzerine yoğun bir ilgi odağı oluştuğunu ve bu teknolojilerin geliştirilmesi için yapılan ciddi yatırımların söz konusu olduğunu görebiliriz.

Lakin bu alanda elde edilen gelişmeler ile beraber insanların aklında çeşitli soru işaretleri oluşuyor. Yapay zekâyı basit yazılımlardan ayıran temel fark nedir? Yapay zekâ sahibi robotlar, öznel bir düşünme veyahut sorgulama şekli geliştirebilir mi? En önemli soru ise; ‘Yapay zeka sahibi robotların insan gücünü azaltması ile beraber işsizlik gibi durumlar oluşabilir mi?’ Genel olarak baktığımız takdirde herkes yeni bir çağa giriş yaptığımız konusunda hem fikir bir halde.

Mevcut teknolojiler ile beraber şuan sadece yazılım geliştirmeleri sayesinde yapay zeka eğitimleri ve üretimleri gerçekleştiriliyor veyahut bu alanlarda ilerlemeler kat ediliyor. Fakat bu alanda uzman kişilerce belirlenen temel hedef, tıpkı insan beyni gibi doğrudan bir donanım ile çalışma özelliğine sahip bir yapay zeka sahibi robotlar üretmek.

Yapay zeka sahibi robot üretiminde gözle görülür anlamda en fazla ilerleme kat edilen alan insandan daha zeki bir robot üretmeye yönelik gerçekleştirilen çalışmalardır. Zira yapay zeka barındıran robotlar, insanlardan daha üstün bir şekilde desen tanıma özelliğine sahip olmakla birlikte, toplanılan verileri sanal matematik uzayı dediğimiz boyutta işleyebiliyorlar. Özetle çözülemez gözüken bir soru veyahut konuya bir insandan daha farklı şekilde bakarak, çözüm üretebiliyorlar.

Mevcut gelişmeler ile beraber yapay zekâ sahibi robot üretimi konusunda insanlık iki farklı görüşe sahip gruplara ayrılıyor. Kimi insanlar yapay zekâların büyük fırsatlar doğuracağını düşünüyor. Kimi insanlar ise bu robotlar insan sonunu getirebilecek şekilde bir sorgulama yetisi geliştirebileceğine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir